A mai második rész teljes egészében arról fog szólni, mit érdemes tudnunk így, hogy nemsokára valószínűleg véget ér, Bakhmut tavaly nyár óta tartó ostromáról. Legalább utólag legyünk okosak – én a továbbiak alapján úgy látom, hogy az egész vérszivattyú félreértés, makacskodás és figyelmetlenség miatt alakult ki.
Szele Tamás: Egy kis kultúra
Nos, a mai második rész teljes egészében kulturális hírekkel foglalkozik. Igen, ilyenkor, háború idején: de olyan kultúra az, amit bemutatok, amilyen. Háborús, haldokló vagy már egyenesen halott is. Nem kiállításmegnyitókról, könyvbemutatókról, hangversenyekről lesz szó most, nagyon nem a lila és rózsaszín ködök világáról.
Szele Tamás: Háború tegnap, ma, holnap
Ez a mai második rész arról fog szólni, hogy a háború megfeneklett az őszi sárban. Mi lesz a következő lépés? A front helyzete attól függ, hogy Oroszországnak sikerül-e biztosítani az utánpótlást. Valószínűleg itt zajlanak majd a leghevesebb harcok. De hogy jutottunk el idáig? És mi várható?
Szele Tamás: A vereség másnapja
Tegnap nagy és fontos dolgok történtek Ukrajna harcterein, ma kevesebb esemény volt és nem is annyira lényegesek, de ne legyünk mohók. Nem lehet minden nap bevenni egy-egy közepes várost, hozzá tartozó komolyabb vasúti csomóponttal (mert Liman katonai szempontból leginkább emiatt jelentős).
Szele Tamás: Liman előtt
Ma nem lesz könnyű dolgom a harctéri hírek összefoglalásával, ugyanis a nap legfontosabb eseménye, hogy Liman felszabadult. Azonban csak a ma déli órákban szabadult fel, tehát az ISW tegnap este lezárt jelentésében ez a hír még nem szerepelhet. A jelentést kihagyni bűn volna, megszakítaná a tudósítások folytonosságát, így aztán szokatlan megoldás mellett döntöttem.
Szele Tamás: Liman a katlanban
Soha még annyira nem volt fontos, hogy egy ideje két részre bontottam a háborúval kapcsolatos hírösszefoglalót, mint ma, mert most tényleg fontos lesz, hogy míg ebben az első részben tényleg a harci cselekményekről lesz szó (tegnap este fél nyolccal bezárólag) a másikban jól elkülönítve foglalkozzak a Putyin-beszéddel, mert az elég sok mindent megváltoztat.
Szele Tamás: Háború háború előtt
Ha az ukrajnai háború folyását nézzük, csak azt mondhatjuk el, hogy harcok vannak ugyan bőséggel, de nem nagy intenzitásúak: mintha mindkét fél a „népszavazások” utáni annexió miatt kitörő csatákra tartogatná az erejét. Mert hogy ez az annexió eszkalálni fogja a mostani háborút az már egészen bizonyosnak tűnik.
Szele Tamás: Kitartó pozícióharcok
Ukrajnában most is zajlik a háború, bár ma nem sok jelentős harci cselekményről tudok beszámolni, ami van, az sem túl jelentős, de hát nem várhatunk el minden nap egy-egy harkivi áttörést az ukrán fegyveres erőktől, nekik is vasárnap van, érjük be azzal, amit kapunk.
Szele Tamás: Sorozóbizottságok, szavazófülkék, háború
Azt éppen nem állítanám, hogy Ukrajna földjén ne zajlanának harci cselekmények, mert nem lenne igaz. De az orosz hadsereg most az igazi harcot a civilekkel vívja: orosz területen az újoncokkal, akiket minden áron be akar sorozni, a megszállt területeken pedig az Oroszországi Föderációhoz való csatlakozást akarják a lakossággal megszavaztatni.
“Szele Tamás: Sorozóbizottságok, szavazófülkék, háború” bővebben
Szele Tamás: Sorozások és népszavazások
Orosz földön dúl a mozgósítás, Ukrajnában szólnak a fegyverek, szóval jó hírekről nem nagyon számolhatok be ebben az egyre veszélyesebbé váló háborúban.