Kizárták a Kárász, Kozák párost a vb-n, nem szerezhetnek olimpiai kvótát

Az előfutam után kizárták az 500 méteren címvédő Kárász Anna, Kozák Danuta kajakpárost a szegedi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon, mert a hajójuk könnyebbnek bizonyult a megengedettnél a mérlegelésnél. Így a magyar csapat ebben a számban nem tud tokiói kvótát szerezni a vb-n.

A magyar szövetség tájékoztatása szerint Kozákék hajója mintegy 80 dekával kevesebb volt, mint azt a szabály megengedi. A magyar stáb is elvégzett egy ellenőrző mérést, amelyen ugyanez az eredmény született.

A Kárász Anna, Kozák Danuta duó megnyerte előfutamát, utólag diszkvalifikálták.

“Ennél rosszabb hírt nem is kaphattunk volna, hidegzuhanyként ért minket – mondta magyar újságírók gyűrűjében Hüttner Csaba szövetségi kapitány. – Az egység edzője, Somogyi Béla a verseny előtti napon és a verseny napján is lecsekkolta a hajó súlyát, amely 18,05 kg volt. A verseny után ez a szám 17,20 volt. Mindkét mérleg 17,20-at mutatott, nem tudjuk, hogy mi történhetett. Béla nagyon precízen meg szokta csinálni ezeket a műveleteket, mindig minden rendben szokott lenni. Egyszerűen felfoghatatlan, ami történt. Nyolcvan dekát nem lehet elnézni. Jelenleg nem találok magyarázatot.”

Hangsúlyozta: a bíróknak igaza volt, a szabály, az szabály, minden más egységet kizártak volna hasonló vétségért. Elárulta, hogy tárgyaltak a versenybírókkal.

“Természetesen mindent megpróbáltunk, hogy a két lány folytathassa a hazai világbajnokságon, de igazat kell adnunk nekik abban, hogy ha minket most visszatennének a középfutamba, annak hosszú távú következményei lennének, és kérdésessé válna a bírók szerepe. A legfontosabb a szabályok betartása” – fogalmazott.

A szakvezetés a maximális számú, hat kvóta megszerzését tűzte ki célul a női kajak szakágban, s erre még mindig megvan a lehetőség. Az 500 méteres négyes négyet, Kozák egyesben és a 200 egyesben érdekelt Lucz Dóra egyet-egyet gyűjthet.

Hüttner Csaba azt mondta: biztos benne, hogy meglesz a hat kvóta, ha nem Szegeden, akkor a jövő évi pótkvalifikáción.

A szegedi Kárász csak ebben a számban versenyezett a vb-n, míg az ötszörös olimpiai bajnok Kozák még 500 egyesben lesz érdekelt, amelyben szintén címvédő.

Bragato és Dombvári is döntős 500-on

A kenus Bragato Giada és a kajakos Dombvári Bence is bejutott a döntőbe 500 méteren a szegedi olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon.

A délutáni középfutamok során csak ez a két magyar egység volt érdekelt, miután a Kárász Anna, Kozák Danuta kajakos duót, amely címvédőként indult fél kilométeren, előfutam-győzelme után kizárták.

Bragatónak, a tiszaújvárosiak Olaszországban született 20 éves versenyzőjének nagyot kellett küzdenie a továbbjutást érő harmadik helyért, az élen lapátoló orosz Kszenyija Kuracs mögött ugyanis négy hajó is pályázott a második és harmadik pozícióra. A magyar kenus nagyszerűen hajrázott, s ezzel sikerült megkaparintania a harmadik helyet, így készülhet a pénteki döntőre.

“Próbáltam megvalósítani a megbeszélteket azzal együtt, hogy hátszél van, és ez nekem nem igazán kedvez. A lényeg, hogy megvan a döntő, és remélem, hogy a fináléban meghúzogathatom egy-két nálam nevesebb versenyző bajszát. Bízom benne, hogy ott ugyanez a szél lesz, csak szemben. A maximumot szeretném nyújtani” – nyilatkozott a fiatal versenyző.

A doppingeltiltása után a nemzetközi mezőnybe a szegedi vb-n visszatérő Dombvári Bence ezúttal is meggyőző teljesítményt nyújtott, és a szerdai előfutam után a középfutamot is megnyerte. Taktikusan versenyzett, fél távnál még csupán a negyedik helyen haladt, ezután azonban “robbantott”, s mindenkit maga mögé utasított, többek között a németek klasszisát, a tavalyi vb-n ezüstérmes Tom Liebschert is.

“Próbáltam tartalékolni a döntőre, de azért a legkeményebb középfutamban 95 százalékot kiadtam magamból. Jó érzés újra világversenyen versenyezni, ráadásul hazai pályán. A fináléban az lesz a döntő, hogy ki hogyan tudja kipihenni magát, milyen lesz a szél, és kinek hogyan sikerül a bemelegítés” – mondta a 26 éves magyar kajakos.

Karnyújtásnyira a kvótaszerzéstől az 500-as női kajaknégyes és női kenupáros

A versenynap zárásaként négy 500 méteres szám előfutamait bonyolították le a szegedi olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon: magyar részről a női kajaknégyes és a női kenupáros egyből bejutott a döntőbe, így karnyújtásnyira került a kvótaszerzéstől.

Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső kenupárosa az új ötkarikás számban aranyesélyessé lépett elő azok után, hogy a címvédő kanadai duó egy doppingügy miatt közvetlenül a vb rajtja előtt visszalépett. A tavalyi vb-n ezüstérmes, idén Európa Játékok-győztes magyarok előfutam-győzelemmel megspórolhatták maguknak a középfutamot, s ők éltek is a lehetőséggel, a nézők biztatása közepette egy hajóhosszt vertek a mezőnyre. A vasárnapi fináléban az első nyolc hely ér kvótát, azaz a győri duónak már csak egy ellenfelet kell megelőznie a tokiói indulási jog megszerzéséhez.

“Már nagyon vártuk a rajtot, és nagyon jó élmény volt a szegedi közönség előtt versenyezni” – mondta Takács Kincső.

“Bennem nagy a hiányérzet amiatt, hogy Laurence Vincent-Lapointe és Katie Vincent nincs itt a mezőnyben, nagyon szerettünk volna ellenük versenyezni. Ettől függetlenül van még erős egység a riválisok között, ott vannak az oroszok és a kínaiak is” – tette hozzá Balla Virág.

Az ugyancsak kvótára és éremre hajtó férfi kajaknégyesnek a népes mezőny miatt nem volt lehetősége egyenes ágon a fináléba kerülni, de Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs és Kuli István azért megörvendeztette a nézőket egy futamgyőzelemmel, így önbizalommal telve készülhet a szombati középfutamra. A szám döntőjére a vasárnapi zárónapon kerül sor.

A női kajaknégyeseknél is négy versenyzői kvóta a magyarok célja, s a csapat csütörtökön óriási lépést tett ezek megszerzése felé. Az ifjúsági világbajnok Gazsó Dorka Alida által sztrókolt hajó – Csipes Tamarával, Medveczky Erikával és Bodonyi Dórával – erődemonstrációt tartott az előfutamban, több mint egy hajóhossz előnnyel nyert, és az első hely máris döntőt ért. A kvartettek kvótaelosztásánál alapelv, hogy ha kevesebb mint négy kontinens versenyzői végeznek az 1-10. helyen, a tizedik, a kilencedik és ha szükséges, még a nyolcadik helyezettek kvótáit is újraosztják, amíg meg nem lesz a négy résztvevő földrész. A vasárnapi döntőben tehát az első hét hely biztosan elég az üdvösséghez, de a magyarok mostani teljesítményét látva ezzel aligha fognak megelégedni.

A férfi kenunégyeseknél – ez a szám nem szerepel az ötkarikás játékokon – a Korisánszky Dávid, Bakó Tamás, Sáfrán Mátyás, Mike Róbert összeállítású magyar hajónak öt egységet számláló előfutamában mindössze két riválist kellett maga mögé utasítania a döntőbe kerüléshez, s ezt a feladatot sikerült is teljesítenie. Bár a lengyelektől kikapott, a románokat, a spanyolokat és az indiaiakat megelőzte, s ezzel a második hellyel bekerült a vasárnapi fináléba.

Juhász Tamás paralimpiai kvótát szerzett

Juhász Tamás ötödik helyen végzett a VL2 200 méteres kategória döntőjében a szegedi, kvalifikációs para-kajak-kenu világbajnokságon, ezzel kvótát szerzett a jövő évi, tokiói paralimpiára.

A kenus szám fináléjában két magyarnak is szoríthatott a közönség, Suba Róbert hatodikként zárt.

Az első hat helyezettnek járt indulási jog, nemzetenként azonban csak egy versenyző szerezhetett kvótát, amely nem személyre szól, hanem az országé. (MTI)

(Kiemelt kép: Kozák Danuta és Kárász Anna (elöl b-j), valamint a francia Sarah Guyot és Manon Hostens (hátul b-j) a női kajak párosok 500 méteres versenyének előfutamában – MTI/Szigetváry Zsolt)