Ezüstérmes a női kenu kettes 500 méteren

Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső ezüstérmet és ezzel az országnak két tokiói kvótát szerzett kenu kettes 500 méteren a szegedi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon.

Balláék – akik tavaly is másodikként zártak a vb-n – a kínai Hszü Si-hsziao és Szun Meng-ja mögött lettek ezüstérmesek.

A vasárnapi program rögtön magyar éremeséllyel indult, Balla Virág és győri klubtársa, a hozzá hasonlóan 25 éves Devecseriné Takács Kincső favoritnak számított az új olimpiai számban, kenu kettes 500 méteren. A kétszeres címvédő kanadai egység az egyik tagja, Laurence Vincent-Lapointe pozitív doppingtesztje miatt nem indulhatott el a Maty-éren, a magyarok pedig idén már megverték egyszer az észak-amerikai duót, nyertek világkupát, Európa Játékokat, így nem csak titokban beszéltek róluk aranyesélyesként.

A versenyt a kínai kenu kettes kezdte a legjobban, akik valósággal kilőttek a rajtból. Hamar kiderült, hogy az első helyért az ázsiai és a magyar hajó lesz harcban, féltávnál utóbbi követte előbbit. A hajrához közeledve aztán Balláék próbáltak közelebb zárkózni, de Hszü Si-hsziao és Szun Meng-ja nem akart elfáradni, s végül sikerült megtartaniuk az előnyt. A magyar duó így – hasonlóan a tavalyi évhez – másodikként zárt, s nem mellesleg szerzett két olimpiai kvótát.

Balla és Takács Szabó Tünde sportért felelős államtitkártól vehette át az ezüstérmet.

Nézők a szegedi kajak-kenu világbajnokságon – MTI/Szigetváry Zsolt

Balla és Takács 200 méteren is ezüstérmes

Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső az 500 méter után a kenu kettes 200 méteren is ezüstérmet szerzett a szegedi kajak-kenu világbajnokságon.

Kozák Danuta bronzérmes kajak egyes 500 méteren

A következő döntőben az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danutának szurkolhatott a Maty-ér többezres közönsége, aki – hasonlóan a szombati középfutamhoz – ismét összecsapott 500-on a női kajak másik korszakos egyéniségével, a sprinttáv királynőjének számító új-zélandi Lisa Carringtonnal.

Az UTE 32 éves versenyzője olimpiai és vb-címvédőként kezdte a versenyt, de utóbbi címét a befutó után kénytelen volt átadni Carringtonnak, aki bombaformában versenyez Szegeden. Az új-zélandi rajt-cél győzelmet aratott, és csak a hátát nézhették a riválisok. Az ezúttal kissé darabosan, erőlködve mozgó Kozák végig harcban volt az éremért, s végül a fehérorosz Volha Hudzenka mögött – aki júniusban a minszki Európa Játékokon is megelőzte őt – harmadikként ért célba, megszerezve ezzel a magyar kajak-kenusport 500. vb-érmét. Az első öt helyezett kapott kvótát, így Magyarországnak is jutott egy.

Kozák: az egész évem olyan hullámzó volt, mint ez a döntő

Az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta olyan hullámzónak tartja egész éves teljesítményét, mint a döntőbelit.

A kajakos, miután K-1 500 méteren címvédőként indulva bronzérmes lett a szegedi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon azt mondta, “Nagyon hullámzó év van mögöttem, amelyben inkább völgyek voltak, mint csúcsok. Ilyen volt ez a pályám is a döntőben” – mondta. Hozzátette: miután rosszul rajtolt, ezúttal egy kimondottan mély hullámvölgyből kellett kijönnie ahhoz, hogy dobogós helyen végezzen.

Ilyet korábban soha nem éltem át, már a középfutamom is nagyon stresszes volt. A döntő jobban sikerült, de valami még így is hiányzott” – fogalmazott. Kiemelte: sokat segített, hogy a szombati középfutam után korábbi versenyzőtársával, Szabó Gabriellával ki tudtak menni a vízre egy párosedzésre.

“Az nagyon sokat segített, hiszen Gabival gyerekkorunk óta ismerjük egymást, sokat versenyeztünk párosban. Jó volt látnom, éreznem őt a hajóban magam előtt, lekövetni a mozgását. Gabi igaz barátként mindig a szívét, lelkét odaadta, ha a segítségére volt szükségem” – nyilatkozta.

“A mozgásom valahogy nem az igazi, pedig korábban megbízhatóan stabil volt. Már a vb előtti utolsó pár hétben is adódtak vele gondjaim. Úgy látszik, ez van nekem megírva, Szegeden nem tudok vb-t nyerni 500 méteren egyesben” – fűzte hozzá.

Kozák elmondta, versenyzőként egy pillanatra sem rendült meg a bizalma edzőjével, Somogyi Bélával szemben, és nemcsak azért, mert feleségként is bízik a férjében.

“Tudom, hogy ő is maximálisan bízik bennem, és azt talán csak én tudom igazán, hogy milyen sokat dolgozik velem, értem, és milyen lelkiismeretesen végzi a munkáját” – közölte.

Férfi K-2 1000 méteren Kammerer Zoltánnak és Gál Péternek nem sikerült a kvótaszerzés

A háromszoros olimpiai bajnok, 16. vb-jén szereplő Kammerer Zoltántól és nála 16 évvel fiatalabb, 25 esztendős Gál Pétertől újabb bravúrt reméltek a szurkolók K-2 1000 méteren, ahol már az is nagy fegyverténynek számított, hogy a duó bekerült a legjobb kilenc közé. A döntőben az első hat hely ért tokiói indulási jogot, és sokáig úgy tűnt, a magyaroknak talán sikerül odaérniük, de végül nyolcadikként értek célba.

A jövő évi pótkvalifikációs versenyen még lesz lehetőség a javításra.

Kammerer Zoltán, a páros háromszoros olimpiai bajnok, 41 éves versenyzője a döntő után elmondta: “ha 5-6, de inkább 9-10 évvel” fiatalabb lenne, már holnap elkezdené a felkészülést a jövő évi pótkvalifikációs versenyre.

“Egy évet még így is biztosan vállalok, de most jönnie kell egy kis szabadságnak” – mondta. A fináléval kapcsolatban megemlítette: a táv feléig együtt volt a mezőny, amely utána szakadt szét, és ők csak a második felével tudtak menni.

“Igyekeztünk előzni, feljebb jönni a kvóta reményében, de nem sikerült. Számomra már a döntős részvétel is kisebb csoda volt tőlünk, ezért így sem lehetünk csalódottak, amit tudunk, azt kihoztuk magunkból” – nyilatkozta.

A délelőtti egyetlen magyar érdekeltségű B döntőben a kenus Kiss Tamás második lett 1000 méter egyesben, így összesítésben 11. a helyen zárta a vb-t.

A zárónapon még további 10 döntőt rendeznek a Maty-éren, mindben lesz magyar hajó. (MTI)

KapcsolódóKopasz és Csipes is aranyérmes kajak egyes 1000 méteren

(Kiemelt kép: Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső (j-b) – MTI/Kovács Tamás)